29072017

Fotografovať ľudí v pohybe je výzvou, teda aspoň pre mňa to bola výzva. A nie v akomkoľvek pohybe . Tanečný pohyb resp.pohyb pri modernom tanci alebo balete je špecifický, pretože dobrá fotografia je len tá, s ktorou je spokojný hlavne tanečník. Vyjadruje to jeho umenie, sústredenie a schopnosť vyjadriť pohybom určitý pocit. Preto rád chodím na predstavenia sa iba dívať, aby som si vedel urobiť predstavu, kedy a v akej pozícii je ten správny moment na fotenie , kedy to bude správne ladiť  aj pre mňa ako fotografa a bude sa to páčiť aj divákovi.

Pri tomto type fotografie si treba uvedomiť, že fotograf v podstate nevidí, ak sa díva do hľadáčika , čo odfotografuje , pretože v momente stlačenia spúšte, zrkadlo zacloní hľadáčik, uzávierka sa otvorí a exponuje sa . Je preto dôležité si nacvičiť tvz.” timing” stlačenia spúšte , aby sme odfotografovali ten správny moment. Vždy po fotografovaní prechádzam nafotené obrázky s tanečníkmi a vyberáme tie  použiteľné. 

Samozrejme rozdiel je pri fotografovaní v ateliéri a vonku, hlavne z pohľadu zdroja svetla.  Dôležitou vecou je dohodnúť sa s tanečníkmi, čo majú vlastne robiť, aký , ako fotograf mám zámer, čo chcem odfotografovať . Fotiť spôsobom, snáď sa niečo podarí, je cesta nikam.

LS

Ak chcete vedieť viac, napíšte mi …


28072017

Fotografovanie v mlieku.

Fotografovanie vo vode alebo mlieku má svoje zákonitosti.

Voda musí byť teplá, inak tam modelka nevydrží dlho. To znamená tak 33 až 35 stupňov. Ja  to dosiahnem tým, že na postavenie  bazéna používam čiernu jazierkovú fóliu, kde keď ráno napustím studenú vodu, popoludní má voda cca 33 stupňov. Samozrejme keď cez leto svieti slnko.  Dôležité je , aby sa fotografovaná modelka cítila príjemne a netriasla sa od zimy. Vodný stĺpec mal asi 15 cm, takže voda sa krásne prehriala. Do vody som neskôr pridal mlieko, kvôli sfarbeniu. Vodu je možné  zafarbiť spôsobom, aby v žiadnom prípade neohrozila zdravie modelky a nereagovala negatívne na pokožku.

Fotil som z provizórnej plošiny, aby som v bazéne  nemal tiene a aby som mal dostatočné pohodlie ku kompozícii.

Dôležité je nie len nafotiť , ale aj po sebe poupratovať, viacmenej hneď po fotení.  Ja som to nechal na ďalší deň , čo mlieko nezvládlo a zrazilo sa . Páchlo  to neuveriteľne, tak sme museli vodu vo vedrách odniesť a púšťať priamo do kanalizácieLS

14122016

Obrazy v byte

Ako sa rodí obraz, ktorý nakoniec skončí na stene nad posteľou.

Celkom zaujímavé fotenie s modelkou, na ktorú bola premietaná projekcia vzoriek. Lopta je reálna a stačilo zopár pokusov, aby som zachytil loptu na vrchole tak, aby som dosiahol kompozíciu, ktorú som chcel. 

Táto konkrétna fotografia je vystavená v showroome v Decolande  Prúhoniciach pri Prahe , aby človek mal reálny pocit ako bude vyzerať v priestore nad posteľou. A vyzerá senzačne :)  Obraz sa dá kúpiť v Českej republike priamo v showroome alebe dopytom cez môj mail na Slovensku.

www.decoland.cz

Konečná úprava vzhľadom na veľkosť 180x90 cm , je urobená na plátne, lakovaná UV lakom, ktorý zaručuje vysokú odolnosť , aj voči silne upratovacím typom . 

V priestoroch na spanie je dôležitá bezpečnosť, aby ak by obraz spadol, aby nespôsobil zranenie. Takže určite nie zarámovaný v ťažkých rámoch  a určite nie pod sklom .


Motívy a farby v spálni by nemali byť príliš živé, vzhľadom na to, že organizmus sa pripravuje na spánok a je kontraproduktívne, ak by bol podvedome vybudený a nemohli by sme zaspať. Preto čiernobiela alebo tlmená farba je príjemná v spálni.

Ak máte konkrétnu otázku, čo dať do spálne na stenu napíšte mi mail. Ďakujem .

LS
5112016

Na fotografii je modelka ponorená do priestoru historickej časti Primaciálneho paláca v Bratislave. Ako sa to dá odfotiť bez toho, aby Ste manipulovali fotografiou v editačnom programe?  Alebo aby Ste nemuseli zatopiť Primaciálny palác vodou ? :) 

Ja som to odfotil  v bazéne, v ktorom som urobil skoro celú knihu WaterEmotion. Dôležité na tom je, že voda v bazéne mala teplotu nad 30 stupňov, kvôli tomu , aby modelke  nebola zima, pretože sa fotí asi hodinu. Ďalšou dôležitou vecou je zníženie úrovne chlóru vo vode na čas fotografovania.  Ak by mala modelka červené oči, nevyzeralo by to prirodzene. 

 

A teraz k samotnému foteniu. Ako prvé som si odfotil priestor, ktorý som ako fotografiu potom dal vytlačiť na pozadie cca 3x4 m a ponoril ho do vody. Treba dať pozor, na čom a akými farbami je tlač realizovaná, aby sa pozadie nerozpustilo skôr ako niečo odfotíme. :) 

Vzhľadom na to , že voda pôsobí ako zväčšovacie sklo, je potrebné fotografovať širokouhlým objektívom.              A človek nesmie byť pod vodou ani príliš hlboko, ani príliš plytko, aby efekt zrkadlenia sa hladiny  bol použiteľný . Modelka bola vo vode pred pozadím s reálnym zrkadlom v ruke .  Fotografia následne nebola vôbec  manipulovaná , bol upravený kontrast a jas. Modrá farba na pozadí je výsledkom vodného stĺpca medzi objektívom a pozadí.

LS


1112016 mačka

Táto fotografia vznikla z plánovaného fotenia modelky a mačky. Vzhľadom a na to , že modelka bola nahá , bolo v ateliéri teplo a po asi hodinke mačka začala byť z tepla nervózna. A tým ako bolo teplo, mačka sa ochladzovala dychčaním a vtedy častejšie vyplazovala jazyk. Ja som pri fotení ani nepostrehol, že mačka vyplazila jazyk keď som cvakol spúšťou, až keď som obrázky prezeral v počítači som objavil jedinú , ale pri tom neobyčajnú fotografiu mačky s vyplazeným jazykom. Niekedy Vám náhoda pomôže nájsť ten správny okamih vynikajúcej fotky.  Podobný príbeh som počul rozprávať skvelého amerického fotografa Richarda Avedona keď fotografoval herečku Nastassju Kinski s veľkým pytónom a had jej ako keby šepkal do ucha a on bol vtedy cvakol spúšťou. Úžasné je pri tom, že fotografoval na film a výsledok videl až dlho po fotografovaní. Nikde inde som podobnú fotografiu nevidel.

LS

http://www.avedonfoundation.org/

1
Using Format